Predstavitev občine
Občina Destrnik se razprostira med podolžnim sončnim gričevju srednjih Slovenskih goric, med katerimi nekateri hrbti dosegajo višino okoli 400 m (Ojstrovec pri Destrniku 378 m) in plitvih in dolgih dolinah, ki so jih vrezali pritoki Pesnice na eni in Rogoznice na drugi strani le nekaj kilometrov iz Ptuja. Bogatijo jo neokrnjena narava ter drugi dokazi naravne in kulturne dediščine. Ponaša se s svojo značilno veduto, ki jo krasijo šola, športna dvorana, zdravstveni dom, Volkmerjev dom kulture in cerkev. Občino sestavlja 17 vasi: Desenci, Destrnik, Dolič, Drstelja, Gomila, Gomilci, Janežovci, Janežovski Vrh, Jiršovci, Ločki Vrh, Levanjci, Placar, Strmec pri Destrniku, Svetinci, Vintarovci, Zasadi in Zg. Velovlek. Naselja segajo od Pesniške doline preko grebenov v Rogozniško dolino.
PREBIVALCI
Po podatkih iz Statističnega urada iz leta 2010 šteje Občina Destrnik 2650 prebivalcev. Na kvadratnem kilometru površine občine živi povprečno 77 prebivalcev; torej je gostota naseljenosti manjša kot v celotni državi (101 prebivalec na km2).
Skladno z naravnimi značilnostmi občine so svoj značaj oblikovali tudi prebivalci občine. K značaju prebivalcev je veliko pripomogla peščeno-ilovnata prst, ki jim je v preteklih letih nemalokrat dala skromne pridelke. To jih je oblikovalo v ljudi, navajene trdega dela in skromnosti. Destrničani so zelo ponosni ljudje, navezani na svoj dom in na svoje korenine. Ravno ta ponos, skromnost in marljivost so marsikaterega domačina odpeljali v širni svet, kamor so šli iskat boljše življenje. A tudi tam so vedno s ponosom rekli, da so iz »Vrbana« in da so »Vrbenčani«.
SOSEDNJE OBČINE
Občina Destrnik ima 5 sosednjih občin, to so Mestna Občina Ptuj, Juršinci, Sveti Andraž v Slovenskih Goricah, Trnovska Vas in Lenart.
ZEMLJEVID OBČINE
